Przejdź do głównej zawartości

Enkaustyka-obrazy

W tym roku postanowiłam powrócić do enkaustyki. Technika troszkę zaniedbana przeze mnie ze względu na gorącą miłość do akwareli. Jednakże w obu technikach można znaleźć to co uwielbiam, czyli niepowtarzalność pewnych motywów, nie można zrobić dwóch takich samych obrazów w akwareli czy enkaustyce, gdyż woda, pigment czy też wosk za każdym razem tworzy niepowtarzalne efekty, kompozycje. Obecnie realizuje projekt enkaustyczny, który składać się będzie z woskowych interpretacji na temat polskich krajobrazów.

Czas na odrobinę teorii.

Enkaustyka to technika malarska polegająca na stosowaniu jako spoiwa wosku pszczelego i nakładaniu farb na gorąco; stosowana w malarstwie tablicowym. Technika malarska znana już starożytnej Grecji oraz w Rzymie. Technika enkaustyczna była żmudna jednakże dawała dobre rezultaty: obraz był trwały, odporny na wilgoć, a kolory zyskiwały blask i głębię. Wadą była mała odporność na wyższe temperatury. Technika enkaustyczna daje możliwość tworzenia wspaniałych pejzaży, przy czym głównie dzięki kolorystyce, pejzaże te mogą nosić charakter fantastyczny.


Polish landscapes- mountain foxglove. Encaustic on paper 30x42 cm.


Enkaustyka [gr. enkaustikḗ], gr.-rzym. technika mal. polegająca na stosowaniu jako spoiwa wosku pszczelego i nakładaniu farb na gorąco; stosowana w malarstwie tablicowym (gł. portretowym, np. portrety fajumskie), rzadziej ściennym.
(Encyklopedia PWN)


Enkaustyka w warunkach domowych doskonale nadaje się do tworzenia miniatur, kartek okolicznościowych. W malarstwie enkaustycznym wykorzystujemy kolorowe woski, malujemy żelazkiem, piórkiem enkaustycznym, gąbeczkami, skrobakami czy też grzebieniami.

 

 Polish landscapes- Biebrza. Encaustic on paper 30x42 m.
Zadziwiająco różne efekty można dawać technika enkaustyczna.
Enkaustyka daje możliwość tworzenia bardzo ładnie prezentujących się pejzaży.
Technika ta bardzo dobrze nadaje się do tworzenia obrazów i obrazków zupełnie abstrakcyjnych. Co więcej enkaustyka daje możliwość łączenia malowania woskiem z innymi technikami i materiałami bazowymi (tkanina, papier, różne rodzaje papieru). Enkaustyka nie ogranicza się tylko do papieru, można malować także na drewnie.

 

 

 Polish landscape- Biebrza National Park. Encaustic on paper 30x42 cm.Polish landscape- rape fields. Encaustic on paper 30x42 cm.

Polish landscape- poppy fields. Encaustic on paper 30x42 cm.


Polish landscape- mountains. Encaustic on paper 30x42 cm.

 Winter wonderland. Encaustic on A4 paper.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów enkaustycznych na Aneta-handicraft.

Komentarze

Popularne posty