Kumihimo

Kumihimo to  sztuka wyplatania taśm, sznurków, nici znana jest w Japonii od wielu wieków. Początkowo metoda kumihimo ozdabiano zbroje oraz konie samurajów. Następnie zaczęto wykorzystywać kumihimo w zdobnictwie ubrań
Najprostsze plecionki wykonuje się na piankowych dyskach lub kwadratowych płytkach, które mogą służyć jako przenośne Marudai.
Zanim przystąpimy do pracy, nici, sznurki należy dokładnie przygotować i sprawdzić. Artysta na podstawie projektu wybiera określoną technikę. W pierwszej fazie zostaje wyrysowany układ kolorystyczny, następnie dobierana jest grubość oraz długość nici zaś na koniec ustawiony zostaje ciężar naciągu. Szerokość i grubość kumihomo zależy od : grubości nici, ilości nici w splocie oraz ilości grup w systemie. Forma i kształt taśmy jest także wynikiem wyboru splotu. Po fazie projektu dobieramy odpowiednią długość nici, sznurków. . Po nawinięciu na szpulę (tama) podwieszamy całą grupę nici w system. Waga obciążenia dla wiązki ma duży wpływ gdyż odzwierciedla się gęstości i szerokości splotu. Zbyt małe obciążenie powoduje powstawanie dziur, zbyt duże jest powodem licznych deformacji wzoru i kształtu.
Marudai to krosno w kształcie koła. Na Marudai można wykonywać plecionki płaskie oraz spiralne do 40 nici, taśm, sznurków przy oplocie.

 Bransoletka kumihimo wykonane ze wstążek, ze wzorem w kształcie serc.
Brelok kumihimo wykonany ze sznurków satynowych.
Bransoletka kumihimo ze splotem spiralnym wykonana ze sznurków (12) satynowych.
Bransoletka kumihimo ze splotem diamentowym wykonana ze sznurków (12) satynowych. 

Bransoletka kumihimo ze splotem diamentowym wykonana ze sznurków (16) satynowych. 

Bransoletka kumihimo ze splotem diamentowym wykonana ze sznurków (8) satynowych. 
Bransoletka kumihimo ze wzorem w serca wykonana z sznurków (12) satynowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz